SeaClub
Reģistrācija
  • Baltsails
  • Nirvana

Tīkkoka klājs pēc „Sikaflex” tehnoloģijas

Mūsdienās grūti iedomāties kutera vai jahtas būvniecību bez līmēšanas tehnoloģiju izmantošanas. Vispārēju atzinību ir guvuši „Sikaflex” „zilās līnijas” materiāli, kurus ražo uzņēmums „Sika”. Izmantojot šīs firmas materiālus, var risināt plašas amplitūdas tehniskus uzdevumus, taču mēs pieturēsimies pie vienas tīkkoku klāju uzklāšanas (uzlikšanas) tehnoloģijas.

Klājs kā kuģa seja

Kuģa būvēšanā tīkkoku klāji tika izmantoti gadsimtu garumā un līdz pat mūsdienām nav atrasts cits, vairāk piemērots koka veids šiem mērķiem. Tīkkoka klājs ir lielisks siltumizolators, tam piemīt labas pretslīdēšanas īpašības un tas netrūd pat saules, ūdens, karstuma un aukstuma ietekmē. Lai ieklātu tīkkoka plāksnes, ir nepieciešama īpaša tehnoloģija, kas varētu nodrošināt maksimālu kalpošanas termiņu tik skarbos apstākļos. Seguma ieklāšanas process ir sarežģīts un tas sastāv no vairākiem posmiem, tāpēc izskatīsim galvenos no tiem.

Tīkkoka kvalitāte un darba noteikumi

Pats galvenais jautājums - tīkkoka kvalitāte, kas atkarībā no izcelsmes un vecuma atšķiras ar blīvumu un eļļu saturu. Klāja plāksnes var būt dažādas formas un izmēru, taču gadu apļiem uz plāksnes ir jābūt novietotiem vertikāli un serdes mitrums nedrīkst pārsniegt 12% jebkurā gadījumā.

Klāju uzklāšanu vajadzētu veikt temperatūrā no 5-25ºC, turklāt darba zonai ir jābūt aizsargātai no lietus un tiešas saules iedarbības.

Pamatnes sagatavošana ir ļoti svarīga, no tās kvalitātes ir atkarīga klāja seguma kvalitāte. Ir jānodrošina pamatnes aizsardzība pret koroziju, ir jāizlīdzina un jānodrošina sastāva adhēzija (pielipšana?), pie kuras tiks pielīmēta tīkkoka plāksne. Klāju liekot uz metāliska pamata – no tērauda vai alumīnija sakausējumiem -, pēc virsmas attīrīšanas tiek uzklāts divkomponentu epoksīdgrunts „Icosit EG-1”. Ja pamatne ir stiklplastīta, pēc abrazīvas apstrādes, attīrīšanas un attaukošanas tiek uzklāts grunts „Sika Primer-206 G+P”.

Klāja vieglākai izlīdzināšanai tiek izmantots divkomponentu poliuretāns „Sika Transfloor-352 ST” (standarta, biezāka(masa biezāka) modifikācija) vai/ un „Sika Transfloor 352 SL” (šķidrāka, pašizlīdzinoša modifikācija). Sagatavotais materiāls tiek uzklāts uz pamatnes un izlīdzināts ar robainu špakteli. Slāņa biezumam nevajadzētu pārsniegt 30mm. Lai iegūtu biezāku slāni, vajag izpildīt secīgu slāņu uzlikšanu, pēc polimerizācijas, t.i. pēc 24 stundām, izveidojas elastīga, skaņu absorbējoša virsma, kuru pēc vajadzības var abrazīvi apstrādāt.

Tīkkoka plākšņu uzklāšana

Pirms tīkkoka plāksne tiek uzlikta, to gruntē ar praimeri „Sika Primer-290 DC”, kas nepieciešams, lai nodrošinātu pilnīgu pielipšanu (adhēziju) līmējošajam materiālam. Plāksne pamatnei tiek pielīmēta ar vienkomponentu poliuretāna līmi „Sikaflex 28”, kas tiek uzklāta uz pamatnes un izlīdzināta ar robainu špakteli. Tad uz pamatnes uzliek tīkkoka plāksni. Pēc tam līste tiek fiksēta uz 24stundām.

Spraugu sagatavošana

Plākšņu spraugu gruntēšana ar praimeri „Sika Primer-290 DC” ir svarīgākais etaps klāja seguma likšanā. Nepareizi un nekvalitatīvi uzklāta grunts var atstāt graujošu iespaidu uz klājuma ilgdarbību, ja pāragri athermetizē šuves (vīles) starp plāksnēm. Šuves var gruntēt pec kārtīgas attīrīšanas un plākšņu spraugu attaukošanas. Grants tiek uzklāta plānā, gludā kārtā katrā pārejā. Pēc tā izžūšanas virsmai vajadzētu spīdēt un radīt „slapjas” grīdas iespaidu. Pec vienas stundas spraugas var aizpildīt ar hermētu.

Nākamais solis ir uz spraugas pamatnes atdalošās lentas (joslas) uzklāšana. Laika maiņu ietekmē mainās koka mitrums, kas izraisa plākšņu joslu (līniju) deformāciju. Lai nodrošinatu normālu funkcionēšanu, spraugā hermatizējošam materiālam „Sikaflex-290 DC” nevajag būt ciešā kontaktā ar spraugas pamatni. Lai to paveiktu, pēc grunts slāņa izžūšanas spraugas pamatnē nepeiciešams ievietot atdalošo lentu, kas aizsargā virsmu no saskarsmes ar materiālu „Sikaflex-290 DC”. Tā uzklāšanai izspiedošā pistole jānovieto 60 grādu leņķī, kas izslēdz gaisa burbulīšu veidošanos starp spraugu pamatnēm un uzliekamā materiāla. Atlikušais materiāls no virsmas tiek novākts ar elastīgu špakteli 45 grādu slīpumā. Atkarībā no vides temperatūras, mitruma un šuves izmēra „Sikaflex-290 DC” var slīpēt apmēram pēc septiņām diennaktīm.

Pievērsīsim uzmanību tam, ka uzņēmums „Sika” piedāvā pārbaudītu tehnoloģiju un pilnu tīkkoka uzklāšanas komplektu. Vismaz viena materiāla aizvietošana vai izslēgšana no tehniskā procesa var izraisīt neparedzamas kvalitātes sekas.     
    
 

Notikumu kalendārs
2021-02 Janvāris 2021
P O T C P S Sv
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
no events