SeaClub
Reģistrācija
  • Baltsails
  • Nirvana
2006-07-08
Ievietoja: Kategorija: Praktiski padomi

Jahtu un kuteru tirdzniecība un tendences Latvijā

Latvijas tirgus

JahtasJahtu un kuteru tirgus Latvijā šobrīd nenoliedzami ir attīstības stadijā. Pieprasījums aug gan pēc lielajām, gan mazajām laivām. Īpaši aktuāls ir pieprasījums pēc motorjahtām. Kā to intervijā portālam seaclub.lv atzina jahtu un kuteru tirdzniecības kompānijas “Selane” tirdzniecības menedžeris Jānis Boks , Krievijas krīzes laikā tirgus attīstība nedaudz apstājās, bet sākot ar 2002. gadu tā arvien vairāk pieaug.

Ļoti būtiski ir ņemt vērā laika apstākļu īpatnības. Klimata atšķirības ir tik būtiskas, ka Latvijas apstākļiem noteikti nederēs, piemēram, Floridai komplektētas jahtas, jo to aprīkojumā būs kondicionieris un citas karstam klimatam paredzētas ierīces. Latvijai vairāk būtu piemērotas jahtas ar jumu un apsildāmajām ierīcēm, atzīst kuģošanas līdzekļu speciālists Jānis Boks.

1Tā piemēram, kompānija “Sealine” vairāk ir orientējusies uz motorjahtām, pēc kurām arī ir liels pieprasījums. To izmēri ir aptuveni 30-40 pēdu, kas ir aptuveni 10-13 metri garumā. Attiecībā uz mazākajām laivām, cilvēku attieksme pret savām finansēm ir taupīgāka, jo šis nav tas slānis, kas naudu neskaita. Jāatzīst gan, ka izdarot otro pirkumu parasti klientu jau ir dāsnāki un apzinās, ka investē vērtīgā pirkumā.

 

Klienti

Motorlaivas, motorjahtas un dārgākus pirkumus pamatā izdara lielu firmu valdes locekļi, firmu īpašnieki - cilvēki, kuru materiālais stāvoklis ir stipri virs vidējā. Pārsvarā tie ir vīriešu dzimuma pārstāvji. Mazos kuterus iecienījuši ir tieši banku menedžeri. Piepūšamās laivas, protams, ir iespēja iegādāties jebkuram ekonomiski aktīvam cilvēkam. Mazos piekaramos motorus var atļauties praktiski katrs, kam ir tāda vēlēšanās. Populāras ir kļuvušas arī līzinga izmantošanas iespējas, kas vidusslāņa patērētājam ar kaislību uz jūru - sniedz iespēju piepildīt savu sapni – iegūt savu nelielu jahtiņu. Tomēr jāatzīst, ka bankas Latvijā pagaidām nav izstrādājušas īpašus kredītu produktus jahtas vai kuteru iegādei, tā, ka šāda kredīta produkta izstrāde varētu veicināt vairāk jahtu, motorlaivu un kuteru pirkumus.

Kā atzīst kompānijas “Selane” tirdzniecības menedžeris Jānis Boks, motorlaivas un gumijas laivas tiek realizētas vairāk par 70 gadā, bet dārgās motorjahtas, kas tiek pasūtītas jau vismaz pusgadu iepriekš – apmēram 5 gadā. Kā portālam seaclub.lv atzīst kuteru un jahtu dīleri, lielākā daļa no klientiem, kas kaut reizi ir iegādājušies kādu kuģošanas līdzekli ir atgriezušies uz izdarījuši vēl kādu pirkumu. Piemēram, vēl kādu papildus kuteri vai laivu, jeb kas ir tipiski, ja sākotnēji tiek iegādāta motorlaiva vai neliels kuterīts, tad nākamais pirkums ir buru jahta ar motoru vai lielāka izmēra kuteris.

Kā atzīst jahtu un kuteru tirdzniecības dīleri, klientu informētība un zināšanu līmenis ir ļoti atšķirīgs, kā tas bija pirms 10 gadiem, kad par jahtām un kuteriem nebija praktiski nekādas informācijas. Šobrīd situācija ir pavisam citādāka. Internetā ir pieejama plaša informācija par dažādiem jahtu un kuteru veidiem, to ražotājiem, aprīkojumu un citām niansēm. Tāpat ir pieejami starptautiskie preses izdevumi un katalogi, kuros ir pieejama plaša informācija. Ir arī būtiska iezīme - kā izmainās cilvēka informētība pirms.... un pēc pirkuma, par to - kuri kuģošanas līdzekļi ir viņiem vispiemērotākie, pieejamākie, kā arī daudzas tehniskas lietas, kuras var izzināt tikai un vienīgi lietošanas procesā.

Attiecībā uz cenu un pirkuma kvalitāti situācija ir tāda, ka parasti ar pirmo pirkumu cilvēks jūtas, it kā būtu stipri pārmaksājis preces vērtību, taču pēc tam, kad saprot - kā tas viss darbojas secina, ka cena nebūt nav pārmērīga vai neatbilstoša. Tieši pretēji – ar laiku cilvēki paši izvēlas tieši dārgākus “kuģus” un pilnvērtīgāku aprīkojumu.

Piedāvāta produkcija

Latvijā tiek pārstāvēti gandrīz visi no pazīstamākajiem kuteru un jahtu ražotājiem – brendiem, tādējādi klientiem ir iespēja izvēlēties un iegādāties savu “kuģi” tepat uz vietas. Piemēram, kompānija “Selane” pārsvarā orientējas uz lielajām motorjahtām, taču pieejamais sortiments ir sakot no motorlaivām līdz pat motorkuteriem.

Motorjahtas ir pieejamas no populārās angļu firmas pārstāvētās Sealine produkcijas, līdz pat 20. kategorijai, ir iespējams iegādāties arī slēpojamo kuteri no Master Craft, ASV un arī pasaulē lielākas firmas SeaRay motorlaivas, kuterus un jahtas. Eiropā un arī Latvijā, vairāk ir pieprasītas tieši motorjahtas. Kopumā sortiments ir ļoti elastīgs – sākot no mazākajiem, līdz pat miljonu vērtām kuģošanas ierīcēm.

Attiecībā uz cenām, iepazīstoties ar Latvijas un Eiropas dīleru piedāvājumu, jāsaka, ka tās noteikti nav lētas. Taču jāatzīst, ka kuteru un citu kuģošanas līdzekļu cenas, arī Latvijas tirgū noteikti atbilst kvalitātei. Kā intervijā portālam seaclub.lv atzīst “Selane” tirdzniecības menedžeris Jānis Boks, konkrētus skaitļus nosaukt būs grūti, bet salīdzinājumā ar nedaudz zemākas kategorijas aprīkojumu, tās ir ap 5-10% augstākas. Katra pirkuma komplektācija ir tik dziļi individuāla, ka papildus aprīkojums vien var atšķirties par vairākiem simtiem tūkstošu latu.

Sezonas laikā nopirkt labu motorjahtu ir ļoti grūti un pat neiespējami. Ja klients vēlas savā īpašumā iegūt motorjahtu, tad tā noteikti ir jāpasūta jau ziemā, jo šāds pasūtījums prasa nopietnu priekšsagatavošanos. Vienīgais variants tādā gadījumā ir gaidīt, ja kādam no rūpnīcā pasūtītajiem modeļiem īpašnieks būs atteicies. Ja plānotais pirkums ir neliels, tad ir iespējams to iegūt arī no tiem, kas palikuši noliktavā, taču arī ir jārēķinās ar to, ka izvēle var nebūt tā plašākā.

Vadošie jahtu un kuteru tirdzniecības brokeri Latvijā:

0 cilvēki ir atstājuši komentārus par šo rakstu

Atstāj savu komentāru

Notikumu kalendārs
2021-02 Janvāris 2021
P O T C P S Sv
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
no events