SeaClub
Reģistrācija
  • Baltsails
  • Nirvana
2008-08-11
Ievietoja: Kategorija: Latvijā

Jauns jahtklubs Andrejsalā

Rīgas rajona ūdens resursu tīklu, kas savieno Baltezeru, Ķīšezeru, Daugavu un Lielupi, profesionāļi novērtējuši kā iespaidīgu potenciālu ūdenstransporta attīstībai Latvijā.

Par burāšanas straujo attīstību liecina arī aizvien pieaugošais reģistrēto ūdens transportlīdzekļu skaits un rosība Daugavas piestātnēs. Jūlijā jahtu piestātnē Eksportosta Marina Andrejsalas ziemeļos darbību sāka Latvijas Skippi jahtu asociācijas izveidots jahtklubs, kura darbībai nepieciešamās telpas iekārtotas turpat līdzās – nelielā divstāvu ēkā Andrejostas ielā 12. Jahtklubs piedāvā apgūt jahtu un motorlaivu vadīšanu, kā arī burāšanas teorētisko kursu, lai iegūtu ūdens transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Tāpat Andrejsalas piekrastes ūdeņos notiek Jaunsargu jungu programmas dalībnieku apmācības un treniņi.

Vasaras sezonā Skippi jahtu asociācija piedāvā praktiskas nodarbības motorlaivu un jahtu vadīšanā, savukārt jau oktobrī sāksies teorētiskie kursi. Kā stāsta Skippi jahtu asociācijas valdes loceklis Jānis Grīslis, burāšanas izglītības sistēma ir veidota četros līmeņos – pirmā pakāpe dod tiesības burāt valsts iekšējos ūdeņos ar jahtām, kuru garums nepārsniedz 10 metrus. Otrajā pakāpē tiek apgūts piekrastes jahtu vadītāja teorētiskais kurss un navigācija – tā dod tiesības burāt ar 15 metrus garām jahtām. Savukārt trešo un ceturto pakāpi piešķir pēc nobrauktām jūdzēm.

J. Grīslis atzīst, ka burāšanas praktiskās iemaņas ir daudz svarīgākas par teorētiskām zināšanām vai jahtas vadīšanas tiesību iegūšanu – pasaulē ir valstis, kurās likumdošana nepieprasa jahtas vadīšanas tiesības, un cilvēki, kas prot burāt, to var legāli darīt. Praktisko nodarbību ilgums katram ir individuāls, bet caurmērā vienā darba nedēļā, trenējoties pa 4 stundām dienā, cilvēks iegūst ievirzi un izpratni par burāšanu, un turpmāk viss ir atkarīgs no uzkrātās pieredzes. „Veiksmīgs variants ir pievienoties kādai komandai un turpināt mācīties burāt,” iesaka J. Grīslis.

Kā novērojis J. Grīslis, izpratne par jahtām Latvijā parādījusies tikai pēdējā laikā, par ko liecina pieaugošais jahtklubu un peldlīdzekļu skaits. Tagad cilvēki daudz ceļo, ir redzējuši ārzemju ostas un novērtējuši to pievienoto vērtību, ko sniedz jahta. Arī priekšstats par to, ka jahtošana ir ekskluzīvs un dārgs prieks, ir maldīgs – lai burātu, pietiek būt kādā komandā un izmantot tās sniegtās iespējas.

Kopš jūlija Andrejsalā tiek trenēti arī Jaunsargu organizācijas jaunieši. Jungu programma, kuras jūras programmas apmācības notiek Andrejsalā, tematiski ir ļoti koncentrēta, jo piedāvā iespēju apgūt gan šaušanu un orientēšanos, gan ūdenstransporta vadības specifiku. Katrā grupā ir aptuveni 20–30 jauniešu, kam notiek treniņi ar mācību jollām un Skippi sporta jahtām. Pirmais līmenis, kas jāapgūst jaunsargiem, ir airēšana, kas nemaz nav vienkāršs uzdevums, ja jādarbojas komandā.

Nākamajā posmā tiek apgūti burāšanas pamati – liekot jauniešiem sajust un saprast, kā pūš vējš un kā regulēt buras. Trešajā līmenī jaunsargi apgūst sporta jahtas vadību un noslēgumā ir gatavi iegūt iekšējo ūdeņu jahtu vadītāja vai motorlaivas vadīšanas tiesības. Jaunieši sevi jau pierādījuši kā talantīgus burātājus, jo šogad Eiropas burāšanas čempionātā Skippi jahtām iegūta 10. un 15. vieta vairāk kā 30 ekipāžām, savukārt pērn CISM Eiropas militārās burāšanas čempionātā Polijā kopvērtējumā iegūta septītā vieta no 23 ekipāžām. Šogad CISM čempionātam tiek gatavotas jau divas ekipāžas.

Stāstot par ilgtermiņa plāniem kuģošanas izglītībā, J. Grīslis uzsver Latvijas nepieciešamību pēc burinieka, kas spētu nodrošināt adekvātus treniņus: „Neviena jūras lielvalsts nevar eksistēt bez sava burinieka. Latvijai kādreiz jau ir bijuši slaveni mācību burinieki – Krūzenšterns, Sedovs. Domāju, ka apvienojot Latvijas Jūras akadēmijas un Jūras spēku iniciatīvas, ir iespējams iegādāties jaunu, ar modernām tehnoloģijām aprīkotu buru kuģi, kur apmācīt jaunas jūrnieku paaudzes un nest Latvijas vārdu pasaulē.”

http://www.andrejsala.lv

Birkas: Jauns jahtklubs Andrejsalā 

0 cilvēki ir atstājuši komentārus par šo rakstu

Atstāj savu komentāru

Notikumu kalendārs
2021-02 Janvāris 2021
P O T C P S Sv
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
no events