SeaClub
Reģistrācija
  • Baltsails
  • Nirvana
2010-01-17
Ievietoja: Kategorija: Latvijā

Intervija ar Annu Aili

burātāja Anna AileŽurnāla „Sports“ 2010. gada 14. janvāra numurā lasiet Daiņa Caunes interviju ar Priedaines jahtkluba burātāju Annu Aili.

Ieslēgta strāvā

Būdama Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolniece, Anna Aile burāšanā Laser R klasē uzvarējusi gan Latvijas jaunatnes, gan pieaugušo olimpiādēs, kā arī divos pasaules čempionātos cīnījusies par ceļazīmi uz Pekinas olimpiskajām spēlēm, kurām septiņpadsmitgadīgā ģimnāziste tomēr izrādījās par zaļu. Pērnvasar Annas buru starptautiskos vējos manīja retāk. Tagad viņa studē Roterdamā un Londonas olimpiskajām spēlēm gatavojas Austrālijā.

Ar ļoti labām sekmēm absolvējusi Rīgas Valsts 1. ģimnāziju, rudenī Anna Aile sāka biznesa ekonomikas studijas Erasmus universitātē Roterdamā. Kāpēc tieši šajā augstskolā? Arī tāpēc, ka Holande ir burātāju zeme un bija klusa cerība atrast kādu iespēju apvienot mācības ar treniņiem. Jāpiebilst gan, ka Anna universitātē netika uzņemta kā sportiste un arī studiju nauda viņai jāgādā pašai.

Es gribu, es varu

Bet jau vasarā jauno latvieti iekļāva Starptautiskās Burāšanas federācijas (ISAF) un Austrālijas atbalsta programmā nācijām, kurās burāšana vēl nav attīstīta pienācīgā līmenī. Tā tiek īstenota divās izplatītākajās klasēs - RS:X vējdēļiem un Laser švertjahtām. Turklāt olimpiešu skaits Londonā šajās klasēs no 26 tiks palielināts līdz 39. Ja šādi nosacījumi valdītu Pekinā, Anna Aile iespējams jau būtu kļuvusi par olimpieti. Burāšanā ceļazīmju lielāko daļu uz Londonas spēlēm sadalīs jau nākamgad pasaules čempionātā, kas risināsies Austrālijas rietumu piekrastes pilsētā Pērtā. Tāpēc tā arī izvēlēta par atbalsta programmas īstenošanas vietu.
Uz treniņnometnēm dāmu Laser R klasē tiek aicinātas trīs četras burātājas no dažādām valstīm. Vairākumam jāsamierinās ar vienu šādu nodarbību ciklu, bet, piemēram, Aili aicina jau uz trešo treniņnometni pēc kārtas. Kāpēc tāda labvēlība? "Laikam saskata manu potenciālu," smaidā dzirkstī Anna. "Treneri redz, ka es gribu un ka es varu."

Čempionu fluīdos

Nu Anna ir krustcelēs. Februārī atkal jābrauc uz treniņnometni Pērtā. Varbūt to nāksies darīt arī maijā. Tādu ilgstošu ceļošanu savienot ar studijām tik nopietnā augstskolā nav iespējams. Bet tikai sportot vien arī Anna nav ar mieru. Ja reiz studijas tiks pamestas, tiks iebarots slinkums un atsākt mācības būs daudz grūtāk. Tajā pašā laikā burāšanā viņa tagad redz gan mērķi, gan ceļu, kā to sasniegt. Ko darīt?
Pārcelties studēt uz Austrāliju? "Jā, tur 2011. gada pasaules čempionātā notiks atlase olimpiskajai regatei, bet pēc tam visi Pērtu aizmirsīs," prāto Anna. "Nenormāli gribas tikt uz olimpiskajām spēlēm. Man tagad pavērusies tāda iespēja! Ir tik labi treneri!"
Mammas, Jūrmalas treneres, un tēva dotās gudrības, kuras iepriekšējā olimpiskajā ciklā vienu sezonu Anna papildināja, burājot kopā ar nākamo Pekinas olimpisko spēļu vicečempioni lietuvieti Gintari Volungevičūti, Pērtā slīpē vēl smalkāki meistari. Treniņnometnes vada Sidnejas spēļu olimpiskā čempione (klasē 470) Belinda Stouvela kopā ar savu dzīvesbiedru Artūru Bredu, pazīstamu vindsērfinga meistaru, kas Pekinas spēlēm gatavojis Austrālijas Laser klases burātājus. Turklāt skolotāji kopā ar audzēkņiem dzīvo kopā visas 24 stundas diennaktī.

Stihijas draudzība

"Tik intensīvas nodarbības savā mūžā vēl nebiju piedzīvojusi," sajūsminās Anna. "Kopā ar treneriem dzīvojam kempinga namiņos, kuros Austrālijas ziemas vidū jūlijā nemaz nav tik silti. No rītiem visi kopā ar velosipēdiem braucam uz trenažieru zāli. Pēc tam pusstundu kantējam laivas krastā, izpildot speciālos vingrinājumus. Tikai pēc tam sākas darbs zem burām uz ūdens. Vakaros paveiktā analīze, lekcijas par meteoroloģiju, taktiku, stratēģiju. Liekas, ka tur vienā dienā es iegūstu vairāk nekā šeit piecos gados."
Turklāt Pērta ir vējaina vieta. Gandrīz visu otrās - decembra - nometnes laiku Dienvidu okeāns nav žēlojis pat 15 metrus sekundē. "Nedrošība, kas agrāk sarežģītos laika apstākļos traucēja, mani ir pametusi," ziņo Anna. "Bet, lai tā neatgrieztos, vajag burāt, burāt un burāt!" Ģimnāzistes gados Anna labprāt nodevās slēpošanas priekiem, bet tagad sniegs viņu dzen gandrīz vai depresijā. Jo tas taču neļauj burāt! Bet tā gribas nostiprināt jauniegūtās iemaņas un zināšanas, kas ļauj izjust sevi mūžam mainīgajā dabas stihijā un prast izmantot tās spēku savā labā.
Tēvi un mātes bieži vien cer, ka bērni īstenos viņu nerealizētos sapņus. Vēl pirms dažiem gadiem šķita, ka Annu uz treniņiem galvenokārt ved pienākums. Protams, burāšana dāvāja arī prieku un jūsmīgu azartu. Tomēr, kad beidzās treniņš, parasti arī tika izslēgta strāva sapņu kinozālē. Tagad sports Annas dzīvē ienesis savu personīgo sapni, kas lēnām pārvēršas realitātē, jo par tā īstenošanu tiek domāts diendienā.


CV
Anna Aile

  • Burātāja (Priedaines jahtklubs)
  • Roterdamas Erasmus universitātes 1. kursa studente
  • Dzimusi: 1990. gada 12. novembrī, Rīgā
  • Augums, svars: 173 cm, 60 kg
  • Izglītība: absolvējusi Rīgas Valsts 1. ģimnāziju
  • Sportā: kopš 2001. gada
  • Treneris: Juris Ailis
  • Lielākie sasniegumi: vairākkārtēja Latvijas čempione, 3. vieta 2008.

 

Birkas: Anna Aile 

0 cilvēki ir atstājuši komentārus par šo rakstu

Atstāj savu komentāru

Notikumu kalendārs
2020-10 Septembris 2020
P O T C P S Sv
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
no events