SeaClub
Reģistrācija
  • Baltsails
  • Nirvana
2006-08-31
Ievietoja: Kategorija: Latvijā

Dzīve pie jaunās ostas

Jauna ostaSaaremaa osta ir jauns vietas apzīmējums Igaunijas un pasaules kartē. Iepriekšējā, mazā Tamme osta tagad nosaukta par Saaremaa ostu un drīz vien šeit piestās lielie kruīza kuģi ar simtiem cilvēku uz borta.

Tagaranna ciems atrodas netālu no ostas. Šajā gleznainajā zvejnieku ciemā ziemas periodā dzīvo tikai 5 cilvēki, bet daudzas vasarnīcas ar skaistiem skatiem uz jūru te parādījušās tikai pēdējā laikā. Vēl šī pavasara sākumā, ciema iedzīvotāji nezināja, kā lielās izmaiņas varētu ietekmēt dzīvi viņu ciematā.

Talmat Allvee no zemnieku saimniecības Kalda neuztraucas par pārmaiņām un saka, ka viņš ir pārāk vecs, lai domātu par to, kas sekos pēc tagadējās ostas paplašināšanas.

Talmat piebilst, ka jau trešo reizi kuģu piestātne tiek pārbūvēta. Pirmo reizi 1940.gadā to veidoja kā ostu kara kuģiem, otro reizi 1960.gadā traleriem un tagad trešo reizi lieliem kruīza kuģiem. Senāk Talmat pats bija no šīs ostas bija devies jūrā zvejot plekstes un Baltijas siļķes;mūsdienās viņš dodas ceļā no mazas piestātnes blakus viņa saimniecībai. Iespējams, viņam nepatiktu kuģošana ar viņa mazo zvejas laivu starp lielajiem kuģiem.

Talmat ir priecīgs, ka ciems iegūs bruģētu ceļu, pateicoties ostai. Talmat un viņa dēls, kurš ir salas iedzīvotājs vasarā, šaubās, vai tā ir laba ideja vest lielus tūristu autobusus cauri ciemam. Viņi uzskata, ka daudz vērtīgāka būtu pastaiga pa jauku pusotru kilometru garu kājāmgājēju celiņu no ostas uz ciemu.

Salas iedzīvotāji, kuri šeit apmetas tikai vasarās, vairāk nobažījušies par masu tūrismu, viņi negrib būt pakļauti lieliem pūļiem sava atvaļinājuma laikā.

Elvi and Paul Kärner – pensionēts pāris Kajumää saimniecībā – pavadījuši dažas ziemas Tagaranna ciemā un saka, ka vasaras viesi viņus netraucē, jo ciemā bijuši daži pasākumi, kuri varētu palīdzēt atrisināt vietējos strīdīgos jautājumus. Daži tūristi apstājušies pie viņu vārtiem un vaicājuši pēc kafijas un cepumiem vai tualetes vajadzībām, jo ciemā nav restorāna. Kajumää saimnieki neiebilstu, ja kāds atvērtu omulīgu hoteli dzīvošanai vasaras periodā. Elvi un Paul atbalsta attīstību, jo viņiem patīk būt starp cilvēkiem. Ziemā, viņuprāt, ciems izskatās pamests un vientuļš.

Tā kā patstāvīgo iedzīvotāju skaits Tagaranna ciemā ir ļoti mazs – bez ciema vecākā vai ciema padomes – un viņu vidū valda neziņa, kas notiks ar mazo ciematu pēc lielās ostas ierīkošanas, kā tas ietekmēs viņu dzīvi. Pirmā vasara pēc ostas celtniecības uzsākšanas iezīmēs pārmaiņas, pēc kurām ciema iedzīvotāji varēs spriest par to noderīgumu.

Zināmā mērā ostas būvniecība kruīza kuģiem ir unikāla parādība, neparasts notikums. Tallinas iedzīvotāji jau sen neraizējas par kārtējo lielo kuģi ostā, kas nav garāks par tiem, kuri reti sastopami Kuressaare, bet tādā mazā vietā kā Saaremaa lielā osta gan būs neparasta parādība, jo veidosies nepieciešamība domāt gan par sabiedrisko ēdināšu, gan tūristu apkalpošanu. Kāds būs ostas status kadiķu un mazu birztalu vidū, kad tūristi no kajītes iluminatora neredzēs ne pilsētas, ne mājas?

 

Birkas: Saaremaa osta Sāremā Tagaranna ciems 

0 cilvēki ir atstājuši komentārus par šo rakstu

Atstāj savu komentāru

Notikumu kalendārs
2021-02 Janvāris 2021
P O T C P S Sv
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
no events