SeaClub
Reģistrācija
  • Nirvana
  • Baltsails
2006-12-07
Ievietoja: Kategorija: Izklaide

Spānijas Costas (krasti)

 

Spānija

Turpinājums nr.2

Medas krasti ārzemju burātājiem un jahtotājiem bijuši populāri vairākas dekādes. Un, lai gan šeit draugus atradīsies pārpilnam, arī šeit ir vietas, kur no tā visa aizbēgt.

Spānijas krasts ir vieta, par kuru domā lielākā daļa cilvēku, kas plāno par ierašanos Medā. Saule, smiltis, sangrija- šeit tas viss ir, kā arī vēl daudz dažādu stereotipu. Tomēr Spānijas lielā austrumu mala, visas 750 jūdzes, ir mājvieta daudzām ārzemju jahtām, kas ir lielākā piestātne visā Vidusjūrā.

Negatīvā puse šai popularitātei ir tas, ka Spānijas krasta līnija ar laikiem ir mainījusies- visievērojamākās pārmaiņas bija 70. un 80. gados, kad lielais tūristu bums šo krastu pārpildīja ar kūrortpilsētiņām, hoteļiem un izklaides iespējām. Benidorm, Marbella un Torremolinos nu kļuva sinonīmi britu pūļiem, alus dzīrēm un zivīm ar kartupeļiem.
Taču šobrīd šeit iespējams gūt arī citādāku baudu, kā atklāj lielākā daļa Spānijas krastu apmeklētāju, apskatot vietas, kas pasargātas no pēkšņā izklaides uzplaukuma. Šeit ir uzbūvēts inteliģences pārpildītais kuģošanas komplekss- Skotogrande, pilsētas, tai skaitā Barselona un Valensija sev piesaista vairāk kultūras maitas putnus, nekā muļķīgus ekshibicionistus. Un brīnišķīgās piekrastes līnijas, tādas kā Costa Brava ziemeļos, tiek apbrīnotas par aicinājumu doties kruīza braucienā.

Atrašanās vieta
Jahtas atstāšana Spānijā kļūst aizvien vienkāršāka, jo aizvien organizatoriski kļūst valsts lidostu pakalpojumi, tiek būvēti jauni ceļiem, kā arī uzlaboti vecie. Patiesībā, daudziem, galvenokārt kuģotājiem, kas dzīvo Viduszemēs vai Anglijas ziemeļos ir daudz vienkāršāk nokļūt Spānijas krastos nekā sasniegt Sauthemptonas pilsētu.

Spānijas piekraste tiek iedalīta sešās Costas (krastos)- Costa del Sol ir visvairāk dienvidos, nākošā ir Costa Cálida, Costa Blanca, Costa del Azahar, Costa Dorada un visvairāk ziemeļos- Costa Brava.

Pārdomas par braucienu, no kāda britu jahtotāja.
VĀRDS- Klīvs Neibours
JAHTA- Sealine F36
APMEŠANĀS VIETA- Duquesa, Costa del Sol

„Es velējos pārcelties uz Medu, kad iestājās pensijas vecums, taču nokļuvu šeit Duquesā kopā ar savu biznesa partneri Filu un šobrīd vadam mazu jūras skolu”.

„Es ne mirkli nenožēloju savu izvēli- man bija apnicis strādāt - šobrīd man pietrūkst tikai savu draugu. Lai gan pēdējā laikā viņi aizvien vairāk laika pavada šeit, ar mani. Es izrēķināju, ka nepieciešami aptuveni 9 mēneši, lai apmestos šeit uz dzīvi un nokārtotu visus sagatavošanās darbus ar kuģniecības ofisu. Sadarbošanās ar spāņiem vienmēr ir mazliet nedroša, jo tie ir cilvēki, kas bieži maina savas domas, īpaši šeit, taču jau pēc neilga laika jau pats sāku domāt spāniski”.

„Kuģošanas sabiedrība ir daudz labāka Costa del Sol, kas ir vairāk ziemeļos, taču tur var kļūt ļoti, ļoti karsts. Pagājušā gada jūlijā gaisa temperatūra sasniedza apmēram 53ºC”.

„Lai gan viena sūdzība gan man ir- Spānijas pasta serviss ir vienkārši šokējošs”.

Kontingents
Atmosfēra Spānijas piekrastē atšķiras galvenokārt no Costas līdz Costai un no piestātnes līdz piestātnei. Tiem kam patīk būt nepārtrauktā pūlī, iespējams apmeklēt kādu no daudzajām piekrastēm, kurā viens otram blakus ir krasta restorāni un bāri, klubos dzirdami skaļi mūzikas ritmi līdz pat rīta gaismai. Un šis nav tikai britu ballīšu karaļu izklaides lauciņš- spāņi naktij iestājoties kļūst pavisam citādāki.

Citās piekrastes pilsētās, piemēram, Puerto Banus, parasti apmetās bagātie, mazliet slavenie un tie, kuru ienākumi netiek atklāti. Šeit jahtas ir saspiestas viena pie otras, lai uz tām stulbi neblenztu zemākas klases tūristi. Šī ir futbolista sievas pasaule, kur iespējams noīrēt Ferrari pēcpusdienai tikai, lai to atstātu pie pontona netālu no Jūsu peldēšanās vietas.

Lielākās pilsētas kā Valensija, Almerija, Malaga un Barselona piedāvā dažādas jūrniecības iespējas pašā centrā- iespēja, kas kļūst aizvien populārāka, jo daudz pilsētu kļūst par pasaules klases tūristu apmešanās vietām. Jo īpaši Valensija apsteidz Barselonu, pateicoties iespaidīgajam Amerikas kausam, kas notiks 2007. gadā, ieguldot miljardiem mārciņu apgabala uzlabošanai. Kuģošanas un burāšanas iespējas Valensijas abās pusēs, kā pilsētas dienvidos- Denijā, gūst lielus ieguvumus.

Taču dažas vietas Spānijā netiek pārveidotas un sabojātas. Tādās piestātnēs kā Cartagena, kas atrodas Costa Blanca un Llança ziemeļos, sajutīsieties ne gluži kā šīs vietas atklājēji, bet noteikti sapratīsiet, ka šīs nav iecienītākās apmešanās vietas, ar ko sastopas daudzās Spānijas ostās.

Spānija viennozīmīgi ir imigrantu zeme un kuģošanas sabiedrība šeit neatšķiras. Jūs sastapsieties ar angliski runājošiem gandrīz katrā piestātnē, dažkārt daudz biežāk kā spāņu, taču nereti var just „mēs un Jūs” attieksmi pret britu sabiedrību.

„Pozitīvais” rezultāts šīs integrācijas trūkumam ar spāņiem ir bezrūpība, ar kuru var iepazīties, satikties un atrast daudz kopīga ar kaimiņu kuģotājiem;iespējams ātri atklāt sabiedrības raksturu, kas ir grūtāk atklājams citos Medas galapunktos. Bieži uzduroties uz kaimiņa pontona, sastapsieties ar cilvēku, kas labprāt palīdzēs Jums ar noenkurošanās vietas atrašanu vai sniegs padomu par vietu, kur nogaršot labāko paellu (spāņu ēdiens, ko gatavo no rīsiem, dārzeņiem, gaļas, cāļa un jūras ēdieniem).

Runājot par paellu, parasti šis ir vienīgais spāņu ēdiens, ko piedāvā daudzās piekrastes kafejnīcu un restorānu ēdienkartēs- varenās angļu brokastis ir dienas uzturs. Taču, tikai pāris simts metrus aiz rosīgās piekrastes pasaule šķiet citādāka, kur spāņi runā spāniski un iespējams nobaudīt kukurūzas plāceni Espagnola, bez kečupa gar malām. Pilsētu centros iespējams nobaudīt dažādākas gastronomiskās iespējas.

Iespējams ātri atklāt sabiedrības raksturu, kas ir grūtāk atklājams citos Medas galapunktos.

Izmēģinājums- dzīvot ir tik vienkārši

VĀRDS- Kleitons
JAHTA- Bavaria
APMEŠANĀS VIETA- Denia

„Mēs atrodamies Medā jau apmēram gadu un līdz šim tas ir bijis vienkārši lieliski”.

„Denia ir lieliska piestātne, ar daudz imigrantiem- galvenokārt britiem, vāciešiem un holandiešiem, taču ikviens šeit jūtās gaidīts. Nebija viegli šeit atrast noenkurošanās vietu un mums paskaidroja, ka ir ļoti svarīgi atjaunot līgumu ar to pašu piestātni, jo atkārtota līguma noslēdzējiem ir priekšroka, laikā, kad beidzās kontrakta termiņš”.

„Bija nepieciešams laiks, lai pierastu pie veida, kā visu padara spāņi- visam ir nepieciešams ilgāks laiks. Likumi mainās katru nakti un ir tik dažādas izpildes formas kā jebko jebkad iegūt, ka dažkārt pat liekās, ka tiek darīt viss, lai ietu atpakaļ nevis tiktu uz priekšu”.

„Taču visumā- tās ir pilnīgas dzīvesveida pārmaiņas- labākas”.

Piestātnes
Spāņu piestātnes atšķiras atkarība no katrā reģionā sniegtajām ērtībām un piedāvājuma, lai gan galvenokārt tās iedalāmas četrās kategorijās:

-   Ar mērķi izveidots risinājums- kā Sotogrande dienvidos vai mazliet ne tik greznā Almerimar, kas atrodas tālāk Costa del Sol. Šajās piestātnēs ir visas gaidāmās ērtības, ko radījuši speciālisti, kā arī restorāni un bāri piekrastē.

-   Pilsētu piestātnes, piemēram, Denia, Cartagena vai Tarragona- pietiekami lielas un draudzīgas, labi aprīkotas, ar lielisku priekšrocību- tuvu pilsētas centram.

-   Kūrortpilsētiņu piestātnes, piemēram, Duquesa vai Puerto Banus, kas ir visu lietu centrā, ar skaļu naktsdzīvi un izklaides iespējām soļa attālumā, kā arī ar nebeidzamām iespējām izrādīt savu jahtu tūristiem.

-   Lielpilsētu piestātnes, piedāvā ārišķīgas iespējas Valensijā vai populārajā piestātņu tīklā Barselonā, kas ir vairāk kosmopolītas, kā arī lielisks ieguvums ja runa iet par apmešanās ilguma nosacījumiem un izpalīdzīgo piestātnes personālu. Kas vēl svarīgi- tām ir visi ieguvumi, pateicoties tam, ka tās atrodas pārsteidzošā attālumā no pilsētas nerimstošā kultūras centra.

Kopumā, ērtības spāņu piestātnēs ir pietiekamas un kļūst aizvien labākas, ar vienkāršām degvielas piekļuves iespējām un dažādiem labošanas pakalpojumiem nelielā attālumā. Pakalpojumu standarts mēdz būt atšķirīgs, ņemot vērā daudz britu kuģotāju sūdzības par nekonsekvento piestātnes politiku un neizpalīdzīgo personālu. Šībrīža noenkurošanās vietas situācija Spānijā ir tikpat saspringta kā Medas pārējā daļā un piestātņu operatori ir sapratuši, ka var pieprasīt tādu cenu kādu vēlas. Dažas piestātnes, īpaši pilsētās, saglabās cenas mērenā līmenī, kamēr citas tās var palielināt ik gadus, kas savukārt negaidīti pārsteidz lielu daļu apmeklētāju.

Tas nav nekas svešs, ja piestātnes personāls paziņo kapteinim, ka piestātnē nav noenkurošanās vietu, pat ja tās ir pieejamas, tāpēc ir ļoti grūti netikt apkrāptam. Daži kuģotāji piedzīvoja spāņu ieteikumu noenkuroties tukšā piestātnē un tikai tad jautāt par cenām. Līdz tam laikam piestātnes apkalpei ir vienkāršāk atstāt Jūsu jahtu tur. Protams, iespējams pagadās kāds ārkārtīgi izpalīdzīgs piestātnes darbinieks, pateicoties kuriem, kuģotāji atzīst, ka laipno ir vairāk kā vienaldzīgo.

Viena no Spānijas mierīgās attieksmes priekšrocībām pret noenkurošanos ir, ka noenkurošanās vietas iespējams uz laiku pārdot vai privāti iznomāt. Tas nozīmē, ka ierodoties un saprotot, ka nav nevienas brīvas vietas, pašķirstot vietējās avīzes, pārskatot paziņojumu dēļus vai pameklējot internetā, iespējams atrast risinājumu.

Noenkurošanās vietas izmaksas (15m laiva/ 2005. gads)
Port Vell, Barselona: 58€/ dienā;6 438€/gadā.
Cartagena: 13€/ dienā;3 600€/gadā.
Denia: 45€/ dienā;8 400€/gadā.

Kuģošanas vietas
Meda ir kā delikatese, sākot no Spānijas krasta, taču daudz kuģotāju izvēlas vizināties augšup un lejup gar Costām visu vasaru.

Tiem, kas izvēlas Costa del Sol, kuģošanas iespējas ir ierobežotas un scenārijs pa jūru nav īpaši iedvesmojošs, taču šis reģions san no apmeklētājiem. Ļoti populārs kļuvis skrējiens līdz Gibraltāram, lai uzpildītos pa lēto. Kā arī pieaugošās iespējas kuģot līdz Marokai, kur jaunas piestātnes, kā Smir, sniedz lieliskas ērtības un ir fascinējoša apstāšanās vieta.

Dodoties tālāk pa Costa Blanca krastu, ko neizmērojami uzlabo zemes ainava, kuģotāji bieži pamet savas jahtas, lai dotos un vēlāk atgrieztos no izpriecu brauciena pār Baleariku. Ceļojumam no Denias uz Ibisu nepieciešamas tikai 2 stundas pie 25 mezgliem, kas padara ostu uzticamu un populāru noenkurošanās vietas alternatīvu starp pārpildītajām salām.

Citas iespējas, tai skaitā dodoties uz Barselonu, pa ceļam apstāties Costa del Azahar ostā. Vai varbūt slaistīties pa skaisto Costa Brava un Golf de Roses ziemeļu daļā, kur jūrā iegrimst Pireneju atspulgs un pats Pikaso guvis iedvesmu kādam no tā slavenākajiem gara darbiem.

0 cilvēki ir atstājuši komentārus par šo rakstu

Atstāj savu komentāru

Notikumu kalendārs
2021-02 Janvāris 2021
P O T C P S Sv
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
no events