SeaClub
Reģistrācija
  • Baltsails
  • Nirvana
2018-11-16
Ievietoja: Kategorija: Izklaide

Kā radās vārds jahta?

yacht.jpgVārdam „jahta” ir sena vēsture. Neapšaubāmi, ka šis vārds ir cēlies Ziemeļeiropā, kaut arī ir autori, kas šo vārdu ir pieminējuši senajos franču tekstos Histoire de la Marine Française, (1551), un tur jahtu apraksta kā laivu, kas tiek izmantota atpūtai.

 

 

 

Tomēr tādā nozīmē, kā mēs izprotam vārdu jahta, tas nāk no Ziemeļeiropas, dāņu un vācu, yagd, zviedru un holandiešu yagt. Vārdu yagd, yagt nozīme ir medīt, straujš un ātrs. „Jahta” ari tiek pieminēta dāņu tekstos sākot ar septiņpadsmito gadsimtu, kur vārds tiek lietots, lai apzīmētu tievu, veiklu laivu, kas pamatā tiek lietota kā eskorta kuģis un tika iesaistīta tā laika Vidusjūras medību un militārajās darbībās. Taču Jagt vai yacht tiek pieminēta Holandiešu tekstos sākot ar sešpadsmitā gadsimta vidu. Sākotnēji jahtas tika izmantotas tikai militāriem mērķiem, vēlāk valsts vajadzībām, dažādu lietu transportēšanai vai vienkārši atpūtai tiem, kas ar tām burāja. Lai kā arī jahtas tiktu izmantotas, briti pieņēma terminu jahta, kas beigu beigās nozīmēja kuģa tipu, kuru izmanto atpūtas braucieniem.

Mūsdienās, pēc vairāk nekā trīs gadsimtiem, kad jahtas tiek lietotas atpūtas izbraucieniem, regatēs pāri okeāniem un jūrām visā pasaulē, termins jahta jau ir vispārēji pieņemts. Jahta, kas „dzimusi” Ziemeļeiropas jūras ūdeņos un vēlāk tikusi iesvētīta Lielbritānijā, ir simbols atpūtai uz ūdens. Skaidrs ir arī tas, ka simbols ir tikpat sens kā pati navigācija uz jūras.

Kamēr vārda „jahta” vēsture aizved mūs atpakaļ 16.gs., burāšanas pirmsākums meklējams daudz vēlāk. Ir pieejami dati par izklaides burāšanu arī pirms Kristus, taču ir grūti atrast kaut ko kopēju ar mūsdienu moderno burāšanas sportu. Tomēr ir skaidrs, ka senais cilvēks burāja ne tikai nepieciešamības spiests, bet viņš arī īstas vēlēšanās un prieka mudināts, vēloties iekarot jaunus horizontus un izpaužot savu spēku un svarīgumu.

Ieskatīšanās burāšanas sporta pagātnē atklāj tikai ārējos šī fenomena aspektus, kaut gan ir liecības, ka Ēģiptes karalis vizināja savu sievu un bērnu pa Nīlas upi. Kopš 17.gs., kad burāšana sāka attīstīties kā vaļasprieks, būtiski palielinājās arī cīņa ar sāncenšiem ātruma un perfektas burāšanas izpildē regatēs pasaules līmenī. Pirmais izaicinājums jahtu sacensībām bija pēc tam, kad Čārlza II jahta sadūrās ar viņa brālēna jahtu. Sacensības notika tāpat kā mūsdienās, Amerikas kausā – pret vēju un aizvējā/pa vējam. Tas bija tikai sākums. Pēc tam visas izklaides burāšanas formas visā pasaulē, kur tā bija ieguvusi stabilitāti, notika sāncensības vadīta.

Burāšana māca un pieprasa pacietību un absolūtu pakļaušanos šim burāšanas fenomenam. Tas stimulē nepārtrauktus meklējumus pēc perfektā: būt labākajam neatkarīgi no vēja un pārspēt labāko sasniegumus. Tā ir burāšanas būtība. Kopš karaliskajām jahtu sacīkstēm Temzā 1661. gadā, tās ir kļuvušas par vienu no burāšanas iezīmēm un vienmēr ir ietekmējušas jahtu attīstību.

Birkas: jahta vēsture 

0 cilvēki ir atstājuši komentārus par šo rakstu

Atstāj savu komentāru

Notikumu kalendārs
2021-01 Decembris 2020
P O T C P S Sv
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
no events