SeaClub
Reģistrācija
  • Nirvana
  • Baltsails
2019-03-31
Ievietoja: Kategorija: Izklaide

Jūras slimība

jurasslimiba.jpgRakst avots www.tvnet.lv

Tuvojoties siltajam laikam, arvien vairāk cilvēku plāno arī atpūtu uz ūdens. Vairumam cilvēku jūras slimība asociējas ar bālu sejas nokrāsu, nelabumu un vemšanu. Priekšstats par to nav maldīgs, jo, iepazīstoties ar jūras slimības izraisītajiem simptomiem, tas apstiprinājās.

 

 

 

 

Vainīgs līdzsvara aparāts

Slikta pašsajūta, reiboņi, bālums, vemšana ir ierastākie simptomi tiem, kurus piemeklējusi jūras slimība. Veselības stāvoklis reizēm var būt tik kritisks, ka ceļu turpināt nav iespējams, un atgūšanās laiks var ilgt pat līdz piecām dienām.

Šādas problēmas nav tikai pavisam maziem bērniem, jo līdzsvara jeb vestibulārais aparāts attīstās, mācoties staigāt. Otorinolaringologs Pauls Šmits cilvēkus, kuriem raksturīga jūras slimība, apraksta kā emocionālus, nervozus un jutīgus. Nepatīkamās izjūtas rada organisma veģetatīvās nervu sistēmas reakcija.

Nelaba dūša braucot ir saistīta ar iekšējā ausī esošā līdzsvara aparāta pārmērīgu uzbudinājumu. To rada auss šķidruma – endolimfas – svārstības, kas, iedarbinot kustību centrus, palīdz ķermenim noturēties vertikāli. Ja atbildes reakcija uz attiecīgo kairinājumu ir spēcīgāka, nekā vajadzētu būt, rodas slikta dūša, reibst galva, sākas pastiprināta svīšana, bālēšana un pat ģībonis.

Kā novērst nelabumu?

Aptiekās ir nopērkami speciāli preparāti, kas bloķē receptorus. Galvenokārt tās ir ingvera tabletes, kas palīdz nomierināt veģetatīvo nervu sistēmu. Impulss, kas nonāk smadzeņu centrā, kļūst vājāks un nespēj izplatīties uz apkārtējām nervu struktūrām. Tiem, kuri cieš no mērenas jūras slimības, iesaka zāles dzert jau 12 – 24 stundas iepriekš vai vienlaicīgi ar kuģošanas sākumu.

Ingvers novērš ne tikai visus simptomus un nelabumu, bet arī vājumu, galvas reiboņus un aukstus sviedrus.

Šiem medikamentiem lielākoties nemēdz būt blakusparādības, lai gan reizēm var būt miegainība, koncentrēšanās spēju traucējumi, reiboņi un redzes pasliktināšanās.

Iedarbīgāks līdzeklis ir Vertirosan ar B6 vitamīnu. Tablešu galvenā sastāvdaļa – dimenhidrināts – mazina reiboni un vemšanas kairinājumu jau pēc pusstundas vai stundas, bet tā iedarbība saglabājas apmēram četras stundas pēc lietošanas. Arī B6 vitamīns darbojas kā vestibulārā aparāta stabilizētājs. Šīs tabletes var lietot pieaugušie un bērni no septiņu gadu vecuma.

Cilvēkiem, kuri jūras slimību nespēj uzveikt visu mūžu, ieteicams izmantot treniņus uz batuta vai šūpošanos, jo tad kustības svārstības ir īsākas un endolimfa nepaspēj iekustēties. Tāpēc šūpolēs parasti nekļūst nelabi, taču uz kuģa šķidrums ausī iekustas lēnāk un svārstās ilgāk.

 

Padomi, kā cīnīties ar jūras slimību, izvairoties no medikamentu lietošanas:

  • Pirms došanās jūrā būtu jāizvairās liela daudzuma alkohola lietošanas;
  • Garīgi nobriest ceļojumam;
  • Ēst ingvera cepumus, saldumus, ābolus;
  • Dzert toniku;
  • Lietot košļājamo gumiju;

 

 

Birkas: jūras slimība veselība 

0 cilvēki ir atstājuši komentārus par šo rakstu

Atstāj savu komentāru

Notikumu kalendārs
2021-02 Janvāris 2021
P O T C P S Sv
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
no events